‼️У деяких пацієнтів з коронавірусною хворобою 2019 (COVID-19) була пневмонія. Дуже часто причиною пневмонії при ГРВІ є пневмокок. Щеплення від пневмококу не захистить Вас від COVID-19, однак, як і вакцинація від грипу, відчутно знизить ризики ускладнень від цих захворювань.‼️
- Пневмококова вакцина захищає від серйозних та потенційно смертельних пневмококових інфекцій.
- Пневмококові інфекції викликаються бактерією Streptococcus pneumoniae (пневмокок) і можуть призвести до пневмонії (запалення легень), отиту (запалення вуха), септицемії («отруєння крові») та менінгіту (запалення мозку).
- У найгіршому варіанті вони можуть викликати необоротне ураження мозку або навіть вбити.
Хто повинен отримати вакцину проти пневмококів?
Пневмококова інфекція може уразити будь-кого. Але деякі люди більш схильні до розвитку ускладнень і смерті, тому їм в першу чергу рекомендується провести пневмококову вакцинацію.
До груп ризику належать:
- немовлята
- дорослі віком від 65 років
- діти та дорослі з певними хронічними захворюваннями, такими як захворювання легень, серця чи нирок.
Які є типи пневмококових вакцин?
- Пневмококова кон'югована вакцина (PCV) . В Україні доступні 2: PCV 10 (Синфлорікс) з 6 тижнів до 5 років життя і PCV 13 (Превенар 13) з 6 тижнів життя і дорослим.
- Пневмококова полісахаридна вакцина (PPV) вводиться зазвичай людям віком від 65 років і людям з високим ризиком ускладнень. Вакцина проти PPV не дуже ефективна у дітей віком до 2 років. Дітям з групи високого ризику можна робити вакцинацію цим типом вакцин з 2 років життя (не застосовується рутинно, лише за призначенням лікаря). В Україні не доступна.
З яким інтервалом вводяться дані вакцини?
Синфлорикс:
- немовлята віком від 6 тиж до 6 міс: 3 дози з інтервалом не менше 4 тижнів між дозами і 4-та (бустерна) доза рекомендується не раніше ніж через 6 міс після 3-ї дози.
- немовлята віком 7–11 міс: 2 дози з інтервалом не менше 4 тижнів між дозами і 3-тя доза на другому році життя не раніше ніж через 2 міс після 2-ї дози.
- діти віком 12 міс–5 років: 2 дози з інтервалом не менше 2 міс між дозами.
Превенар 13:
- немовлята віком від 6 тиж до 6 міс: 3 дози з інтервалом не менше 4 тижнів між дозами. Четверту дозу (ревакцинація) рекомендується вводити у віці 11-15 місяців.
- немовлята віком 7–11 міс: 2 дози з інтервалом не менше 4 тижнів між дозами і 3-тя доза на другому році життя.
- діти віком 12 міс–23 міс: 2 дози з інтервалом не менше 2 міс між дозами.
- Діти 2 роки та дорослі: 1 доза. Людям з певними станами здоров’я може знадобитися лише разова вакцинація пневмококами або вакцинація за певною схемою (наприклад, після трансплантації кісткового мозку), яку запропонує лікар (індивідуально).
Як працюють пневмококові вакцини?
- Інактивовані пневмококові вакцини заохочують Ваш організм виробляти антитіла проти пневмококових бактерій.
- Антитіла - це білки, що виробляються організмом для нейтралізації або знищення організмів та токсинів, що переносять хворобу.
- Ідентифіковано понад 90 різних штамів Streptococcus pneumoniae, хоча більшість із цих штамів не викликають серйозних захворювань.
- Діти дуже добре реагують на PCV. Введення цієї вакцини в програму вакцинації проти пневмококів у дитинстві призвело до значного зменшення пневмококових захворювань.
‼️Оскільки ці вакцини є інактивованими або "вбитими" і не містять живих організмів, вони не можуть викликати захворювання, від якого вони захищають.‼️
Вагітність і годування груддю
Вважається, що вакцина проти пневмококів є безпечною під час вагітності та під час годування груддю.
Побічні реакції від пневмококової вакцини
- легка лихоманка
- почервоніння в місці уколу
- твердість, біль або набряк у місці введення
- Немає жодних серйозних побічних ефектів, крім надзвичайно рідкісного ризику серйозної алергічної реакції (анафілаксії), як і на будь-який препарат.
Чому ми говоримо про це зараз?
- Близько 1 мільйона дітей помирає від пневмококової інфекції щороку у світі (здебільшого, це країни, що розвиваються). Більшість цивілізованих країн внесли це щеплення у свої програми вакцинації.
- 1 з 20 дорослих, які захворіють на пневмококову пневмонію, помруть.
- 2 з 10 дорослих, що матимуть пневмококову бактеріємію, помруть.
- 3 з 10 дорослих, що матимуть пневмококовий менінгіт, помруть.
Підготувала - педіатр Ярина Грицак