Починаючи з 1961 року, Американська академія педіатрії рекомендує проводити профілактику дефіциту вітаміну К у новонароджених одною ін’єкцією вітаміну К одразу після народження. Така профілактика вже багато років проводиться немовлятам і в Україні. Ми спробуємо дати відповіді на найпоширеніші запитання щодо вітаміну К у немовлят.

Що таке вітамін К, чому він буває низький та чому виникають кровотечі, що пов’язані з дефіцитом вітаміну К у немовлят?

  • Цей дуже важливий жиророзчинний вітамін бере участь у процесах згортання крові, і якщо його мало, виникають кровотечі. Вітамін К використовується організмом для утворення згустків крові і зупинки кровотеч. Діти народжуються з дуже малими запасами вітаміну К в організмі. Це називається «дефіцит вітаміну К» і означає, що у дитини низький рівень цього вітаміну в організмі.
  • Окрім цього мікрофлора, яка заселяє кишківник дитини в перші дні життя, недостатньо активно виробляє цей вітамін, оскільки процес заселення триває в середньому до 3-6 міс.
  • На кількість вітаміну також впливає час перетинання пуповини і прикладання до грудей: раннє перетинання пуповини знижує рівень вітаміну, а раннє прикладання до грудей в перші 2 години, навпаки, зменшує його дефіцит.
  • Концентрація вітаміну К більша в молозиві і менша в зрілому молоці. Тому дуже важливо часто прикладати до грудей в перші дні життя малюка не тільки для лактації, але й для додаткової профілактики кровотеч (окрім введення вітаміну К).
  • Без достатнього вмісту вітаміну К немовлята не можуть виробляти в організмі речовини, що використовуються для утворення згустків і називаються «факторами згортання», що може спровокувати кровотечу. Це дуже серйозна та небезпечна для життя причина кровотечі у немовлят віком до 6 місяців. Найкращий засіб запобігти цьому – ін’єкція вітаміну К після народження та краплі в ротик до 3-6 місяців життя.

Чому УСІМ дітям потрібна ін’єкція вітаміну К - я не можу просто почекати, щоб побачити, чи потрібно це саме моїй дитині?

  • Якщо чекати, чи є потреба в уколі вітаміну К, буде надто пізно його вводити. У дітей найчастіші кровотечі відбуваються у мозку та кишківнику, коли батьки навіть не одразу можуть помітити, що щось не так. Це відтерміновує вчасне надання медичної допомоги і призводить до небезпечних для життя наслідків.
  • Усі діти народжуються з дуже низьким вмістом вітаміну К, оскільки він не проходить через плаценту добре. Грудне молоко містить лише невелику кількість вітаміну К. Це означає, що ВСІ новонароджені мають низький вміст вітаміну К, тому їм потрібен вітамін К з іншого джерела. В дітей перших днів життя є ризик виникнення кровотечі через незрілість печінки і кишківника, оскільки вітамін синтезується головним чином в цих органах.
  • У новонароджених, які не отримують укол вітаміну К, у 81 рази більше шансів на розвиток сильної кровотечі, ніж у тих, хто його отримує.

Ризик кровотечі через низький вміст вітаміну К є лише кілька тижнів?

Ні, кровотеча може трапитися у здорових дітей до 6-місячного віку. Ризик не обмежується лише першими 7 або 8 днями життя, і кровотеча не трапляється лише з немовлятами, у яких важкі пологи.

Чи справді кровотеча через низький рівень вітаміну К рідкість?

  • Кровотечі зустрічаються рідко лише тому, що більшість новонароджених отримують вітамін К. Протягом останніх двох десятиліть багато країн Європи розпочали програми забезпечення вітаміном К при народженні - згодом, у всіх спостерігалося зниження кількості випадків до дуже низьких рівнів. Однак у регіонах світу, де відсутня ін’єкція вітаміну К, кровотечі від нестачі вітаміну є більш поширені і реєструється багато випадків.
  • На початку 1980-х років в Англії деякі лікарні почали давати вітамін К лише тим новонародженим, що, як вважалося, мають високий ризик виникнення кровотечі. Потім вони помітили збільшення випадків кровотеч. Отже, тактика введення вітаміну К УСІМ новонародженим є єдино правильною на сьогоднішній день. ?Що відбудеться, якщо дитині з низьким рівнем вітаміну К не зробити ін’єкцію і у неї розвинеться кровотеча?
  • Діти без достатнього рівня вітаміну К не можуть утворювати тромби (згустки) для зупинки кровотечі, і в них може розвинутися кровотеча в будь-якому місці тіла. Кровотеча може статися в їхньому мозку чи інших важливих органах, і може відбутися швидко. У близько половини немовлят, у яких розвивається кровотеча внаслідок дефіциту вітаміну К, розвивається крововилив у мозок, що може призвести до постійного ураження мозку. Крововилив може відбутися в шлунку або кишечнику чи в інших частинах тіла. Багатьом немовлятам потрібні переливання крові, а деяким потрібні операції.

Яку кількість препарату вводять і коли?

Профілактичне введення: внутрішньом'язово 1,0 мг водиться у першу добу після народження одноразово; за наявності пероральної форми вітаміну К (2 мг) вводять у першу та сьому добу життя; доношеним новонародженим, які знаходяться на грудному або змішаному вигодовуванні, профілактика про водиться із застосуванням вітаміну К в дозі 25 мкг через ротик один раз на добу під час годування дитини, починаючи з 8го дня життя і до завершення 3-6 місячного віку; немовлята, які одразу після народження отримали одноразову дозу вітаміну К і після виписки перебувають на штучному вигодовуванні адаптованими молочними сумішами, в подальшому не потребують профілактичного застосування вітаміну К.

Доза уколу здається високою. Це не занадто багато для моєї дитини?

Ні, доза вітаміну К для немовлят не надто велика. Доза вітаміну К є високою порівняно з добовою потребою у вітаміні К. Але пам’ятайте, що діти не мають багато запасу вітаміну K, коли вони народжуються, і не матимуть достатнього до шести місяців. Це відбувається тому, що вітамін К не проходить плаценту, а грудне молоко має дуже низький рівень вітаміну К.

Як діє вітамін К у ін’єкції?

Одразу після ін’єкції частина вітаміну К негайно надходить у кров немовляти і збільшує кількість вітаміну К у крові. Це забезпечує достатню кількість вітаміну К, щоб рівень вітаміну у крові немовляти не знижувався небезпечно низько в перші кілька днів життя. Значна частина вітаміну К зберігається в печінці, і він використовується системою згортання. Решта вітаміну К вивільняється повільно протягом наступних 2-3 місяців, забезпечуючи стабільне джерело вітаміну К, поки у немовляти не з’явиться інше джерело з його раціону.

Чи можу я підвищити рівень вітаміну К у своєму грудному молоці, вживаючи різні продукти харчування або приймаючи полівітаміни чи добавки вітаміну К?

Ми заохочуємо матусь раціонально харчуватися і приймати полівітаміни тільки за призначенням лікаря. Хоча вживання в їжу продуктів з високим вмістом вітаміну К або прийом добавок вітаміну К може дещо підвищити рівень вітаміну К у Вашому грудному молоці, але не можна збільшити кількість вживаного дитиною грудного молока, аби цього було достатньо для забезпечення потреб немовляти у вітаміні К.

Моя дитина така маленька. Що я можу зробити, щоб ін’єкція вітаміну К була менш болісна та травматична?

  • Діти, як і ми, відчувають біль, і важливо зменшити навіть невелику кількість дискомфорту. Немовлята відчувають менше болю від уколів, якщо батьки тримають їх на руках і дозволяють смоктати груди. Грудне вигодовування під час ін’єкції та одразу після може бути надзвичайно доречним.
  • Пам’ятайте, що якщо Ваша дитина не отримує укол вітаміну К, ризик розвитку сильної кровотечі у 81 раз більший, ніж якби отримала укол. Діагностика та лікування кровотечі передбачає безліч болісних і травматичних процедур, включаючи повторний аналіз крові.
  • В цілому, які ризики та переваги вживання вітаміну К?
  • Ризики ін’єкції вітаміну К - це ті самі ризики, які є частиною отримання більшості уколів. До них відносяться біль або навіть синців, набряки в місці введення. Алергічні реакції вкрай рідкісні.
  • Основна перевага вітаміну К - це те, що він може захистити Вашу дитину від кровотечі, небезпечного стану, який може спричинити тривалу втрату працездатності або смерть. Крім того, діагностика та лікування кровотеч часто включає багаторазові, а іноді і болючі процедури, такі як аналіз крові, КТ, переливання крові або наркоз та операція.

Джерела:

Підготували:

Наталія Величко, лікарка-педіатр, консультант з ГВ

Ярина Грицак, лікарка-педіатр